Wywiad z Panią Moniką Miszewską – Dr JoJo z fundacji Dr Clown – zobacz więcej

Od września 2018 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu realizują w ramach europejskiego programu Erasmus + projekt: „Able and disabled: Let’s play together!”. Naszymi szkołami partnerskimi są szkoły z Włoch – Liceo Scientifico „C.Cavalerii” (koordynator projektu), z Hiszpanii – IES Bendinat, z Niemiec – BBS Syke oraz z Holandii – Stichting voor Voortgezer Vrijeschool Ondewijs.
Celem projektu jest przybliżenie naszym uczniom problematyki środowiska osób niepełnosprawnych, a szczególnie zwrócenie uwagi na sport osób niepełnosprawnych. W ramach realizacji projektu w dniach 23- 26 listopad 2019 w szkole w Bendinat na Majorce odbyło się spotkanie dyrektorów i koordynatorów szkół partnerskich. Z naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyły pani Beata Jekel, wicedyrektor ZSE w Toruniu oraz pani Magdalena Jastak, szkolny koordynator projektu. Nauczyciele szkoły w Bendinat przygotowali bogaty program pobytu – wizyta w Rafa Nadal Museum, trening koszykówki na wózkach z trenerem z centrum sportu Rudy Fernandez, obserwacja treningu piłki nożnej drużyny Integra, składającej się z osób niepełnosprawnych umysłowo oraz wizyta w stowarzyszeniu La sonrisa medica (stowarzyszenie clownów pracujących w szpitalach). Program wizyty umożliwił poznanie lokalnego środowiska sportowców niepełnosprawnych. Podczas spotkania zostały podsumowanie dotychczasowe działania projektowe oraz zaplanowane kolejne zadania.

Magda Jastak

Spotkanie projektowe w Syke

Pod koniec września 2019 roku zaplanowano kolejne spotkanie, tym razem w Syke, w Niemczech.
Na to spotkanie mieliśmy przygotować: prezentację o sporcie zespołowym z piłką, który uprawiają niepełnosprawni (wybraliśmy goalball), dwie historie do projektowego e-booka (będzie zawierał historię niepełnosprawnych sportowców), wywiad z osobą niepełnosprawną umysłowo uprawiającą sport oraz zdjęcia na wystawę w szkole w Syke.
Prezentację o goalbalu przygotowały Ola Chętkowska i Wiktoria Brunath.

Pierwsza historia do naszego e – booka opowiada o Monice Łojbie, która była gościem podczas naszego spotkania w Toruniu. Pani Monika jest też bohaterką telewizyjnej serii „SuperLudzie” telewizji Polsat, która prezentuje sylwetki niepełnosprawnych sportowców.

Odcinek z p. Moniką był emitowany 14.04.19 o godzinie. 11.00. (film z SuperLudzie odcinek – 37)

Druga historia powstała na podstawie wywiadu z Danielem Bojarkiem, niepełnosprawnym wioślarzem, który razem z osadę czwórki pojedynczej przygotowuje się do eliminacji do Paraolimpiady w Japonii.
Wywiad przeprowadziły Ewelina Przybysz i Ola Zielińska 21.05.2019.

Ewelina razem z Olą i Michaliną Szatkowską przeprowadziły 12 września wywiad z Michałem Cichonem, który opowiadał o swoim zainteresowaniu sportem. Michał jest osobą z zespołem Downa. Jest czynny zawodowo i bardzo aktywny, także sportowo. Gra w bulle, biega, pływa …

Prezentujemy kilka zdjęć przygotowanych do Syke. Wykorzystaliśmy zdjęcia zrobione w Toruniu podczas tour na wózkach inwalidzkich oraz zdjęcia obiektów sportowych w Toruniu.

W dniach 27.09 – 2.10.2019 odbyło się w Syke kolejne spotkanie uczniów ze szkół partnerskich. Z naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyli: Wiktoria Brunath, Ola Chętkowska, Ewelina Przybysz, Michalina Szatkowska i Ola Zielińska.
Do Syke jechaliśmy pociągiem Toruń – Berlin – Hannover – Bremen.
Na dworcu głównym w Bremie na uczniów czekały już ich rodziny. W ciągu tych kilku dni pobytu w Niemczech uczniowie poznali szkołę BBS Syke, a właściwie jeden z jej wielu budynków. Nową część, w której odbywają się zajęcia dla osób uczących się zawodów medycznych. Uczniowie i nauczyciele ze wszystkich państw partnerskich brali udział w lekcji języka niemieckiego.
Potem nastąpiła pierwsza prezentacja wyników naszej pracy, czyli tego, co zostało przygotowane przez uczniów w szkole od ostatniego spotkania.
Był czas na zwiedzanie Bremy. Miasta, które kojarzy się może tylko z bajką braci Grimm:” Muzykanci z Bremy”, ale jest pięknym miastem hanzeatyckim, z imponującym ratuszem, olbrzymią katedrą, posągiem Rolanda i śliczną dzielnicą Schoor oraz promenadą nad rzeką Wezerą.
Pojechaliśmy też do Hamburga. Pogoda nie sprzyjała – padało, ale humory wszyscy mieli dobre. Zwiedziliśmy m.in.: nową Elbphilharmonie – dumę miasta i okolice ratusza.
W poniedziałek odbył się turniej piłki nożnej. Drużyny były mieszane – grały osoby z różnych krajów, ale także osoby niepełnosprawne umysłowo ze szkoły „Erlenschule” oraz terapii zajęciowej „Delme Werkstätte”. Rozgrywki były zacięte, ale fair play.
Wieczorem tego dnia, po ciężkich walkach – było wspólne wyjście na pizzę.
We wtorek w szkole BBS Syke odbyło się podsumowanie działań projektowych oraz wręczenie nagród zwycięzcą i uczestnikom turnieju piłki nożnej. Było duuużo emocji!
Nasz team zaprezentował się bardzo dobrze.
Po południu – wyjątkowa atrakcja- zwiedzanie stadionu piłkarskiego Weserstadion, na którym na co dzień trenuje zespół Werder Bremen.

I to już koniec. Po intensywnych pięciu dniach, wielu wrażeniach, licznych rozmowach i doświadczeniach wracamy do Polski. Tym razem samolotem do Gdańska.

Następne spotkanie projektowe w lutym 2020 roku w Amsterdamie.
Koordynator projektu Magda Jastak

W ramach realizacji założeń projektu „A&D: Let’splaytogether!” uczennice ZSE z panią Żanetą Kruszkowską pomagały jako wolontariuszki podczasVIII Toruńskiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej przez Ognisko Sportu Osób Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń. Olimpiada odbyła się 25 maja 2019 na stadionie miejskim. Uczennice biorące udział:
Patrycja Siatkowska, Wiktoria Cybulska, Daria Gładysz, Daria Grabowska, Agnieszka Olejarz, Patrycja Grzelak i Ola Zielińska, Martyna Kamińska, Weronika Zebel i Zuzia Serocka.

Uczniowie zaprezentowali także  wywiad z panią Anna Błaszkowską, pracownicą USC w Toruniu.

Wizyta w Niewidzialnym Domu – możliwość doświadczenia funkcjonowania w całkowitej ciemności.

http://www.niewidzialnydom.pl/ 

Able & disabled – let’s play together!

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

09.04.2019 r.

Spotkanie w Stowarzyszeniu Rehabilitacyjno – Sportowego „Szansa START” Gdańsk z prezesem  Eugeniuszem Grabowskim oraz z zawodnikami Patrykiem Kowalskim (pływanie), Gabrielem Stenkowskim (pływanie) oraz byłym zawodnikiem, obecnie trenerem Ernestem Gardynikiem – prezentacja działalności Stowarzyszenia, rozmowa ze sportowcami, poznanie ich historii życia.

https://szansa-gdansk.pl

10.04.2019 r.

Warsztaty na siłowni – ćwiczenia z instruktorem podnoszenia ciężarów. Uczestnicy treningu zostali pozbawieni części sprawności fizycznej poprzez np.: skrępowanie ręki i mieli możliwość treningu od okiem instruktora – Jarosława Rochna ze Stowarzyszenia Ognisko Sportu Niepełnosprawnych „Alfa Sport Toruń”

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” – współpraca z osobami niepełnosprawnymi umysłowo podczas zajęć plastycznych.

http://arkadia.torun.pl/

Panowie i niektóre panie miały okazję wypróbować swoich sił w koszykówce na wózkach.

11.04.2019 r.

Zawody w Powerliftingu. Zaproszenie dotarło do wszystkich szkół z klasami integracyjnymi.

Tour przez miasto na wózkach inwalidzkich – uczestnicy projektu w dwóch grupach (każda grupa z dwoma wózkami inwalidzkimi) przeszła ustaloną trasą sprawdzając na jakie bariery lub udogodnienia natkną się po drodze.

Odczytanie fragmentów historii sportowców niepełnosprawnych, zebranych przez uczniu ów ze wszystkich szkół, które mają się znaleźć w e-booku – produkcie końcowym projektu. Reprezentanci każdego kraju przedstawili wersję anglojęzyczną jednej historii.

Spotkanie z Moniką Łojbą i Dawidem  Suchodolskim  (strzelanie pneumatyczne, kajaki) z Klubu Sudety Kłodzko. Oboje sportowcy z niepełnosprawnością wzroku opowiadali o swoich sukcesach i trudnościach w życiu, odpowiadali na pytania uczniów i nauczycieli.  Pani Monika opowiadała także o psie – przewodniku, który jej towarzyszył.

Pani Monika Łojba jest jedna z bohaterek telewizyjnej serii  „SuperLudzie” telewizji Polsat, która prezentuje sylwetki niepełnosprawnych sportowców. Odcinek z p. Moniką był emitowany 14.04.19 o godzinie. 11.00.

Inne aktywności podczas spotkania w Toruniu

Zwiedzanie Torunia i Gdańska

Lekcja języka polskiego

Podczas lekcji uczniowie uczyli się pierwszych kontaktów w języku polskim, ale także piosenki Mietka Szcześniaka: „Jest jeden świat”, która towarzyszyła nam podczas całego spotkania. Chcesz posłuchać?

W muzeum Piernika

Turniej koszykówki

Drużyny koszykarskie w pełnym składzie i najlepszy zawodnik 😉

Impreza integracyjna – nauczyciele w pięciu szkół partnerskich